OKIEM MEDIATORA: MEDIACJA W ZAWODZIE RADCY PRAWNEGO I ADWOKATA
DR DARIUSZ FUCHS
21.03.2019
godz. 16:00 – 20:00
Triton Park, ul. Grójecka 194, Warszawa
Patronem szkolenia jest Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Wydziału Prawa
i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Celem szkolenia jest zaznajomienie z wieloaspektowością mediacji na płaszczyznach jej funkcjonowania, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień prawnych w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz aktów wykonawczych statuujących mediatora i regulujących jego prawa
i obowiązki, a przede wszystkim tok postępowania mediacyjnego. Podkreślona zostanie rola profesjonalnego pełnomocnika w toku mediacji, praktycznej oceny zachowań pełnomocników. W trakcie szkolenia zwrócona zostanie uwaga na zagadnienie potrzebnej w tym zakresie reformy prawa cywilnego materialnego. Kurs ma na celu prezentację podstawowych relewantnych instytucji prawnych, także w kontekście zgodności rodzimego prawodawstwa z Unią Europejską. Szczególna uwaga zostanie poświęcona znaczeniu mediacji dla praktyki radcy prawnego i adwokata oraz zaakcentowana zostanie ścieżka rozwoju (w tym edukacji) mediatora. Rozważania będą popierane refleksjami i postrzeżeniami z praktyki prelegenta – stałego mediatora.
Profil uczestnika
Oferta szkolenia jest skierowana w szczególności do radców prawnych, adwokatów, aplikantów radcowskich
i adwokackich zainteresowanych tematyką mediacji – coraz bardziej powszechną praktyką rozwiązywania konfliktów.
Program szkolenia
- Istota mediacji:
– konflikt i jego źródła w biznesie (tzw. koło konfliktu);
– tzw. trójkąt satysfakcji
– idea ADR – przykłady versusistota gospodarczego sporu sądowego
– odróżnienie od innych postaci ADR w biznesie, dla przykładu:
– arbitraż (sądownictwo polubowne)
– negocjacje
– inne formy mieszane - Realizacja zasad mediacji w praktyce i jej bariery
– zasady statuujące mediatora
– zasady decydujące o specyfice mediacji
– zasady subsydiarne - Sposoby przezwyciężenia ograniczeń w rozwoju mediacji
- Wnioski de lege ferenda i dla uczestników mediacji
Prowadzący szkolenie – dr Dariusz Fuchs
Radca prawny, doświadczony mediator: stały mediator przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, arbiter w sądach arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Urzędzie Rzecznika Ubezpieczonych w Warszawie, Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego oraz Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, mediator Śląskiego Centrum Mediacji i Arbitrażu w Katowicach; autor ponad 200 publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń gospodarczych, prawa odszkodowawczego oraz europejskiego, członek Project Group on a Restatement of European Insurance Contract Law – przygotowujący dla Komisji Europejskiej projekt prawa europejskiego o umowie ubezpieczenia (jedyny Polak w tym gremium), członek zespołów opracowujących projekty prawa ubezpieczeniowego, w tym zespołów powołanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego działającą do 2015r.; pracownik naukowy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Link do zgłoszenia rejestracji:
Ilość miejsc ograniczona.
Organizator zastrzega sobie prawo do przesunięcia terminu szkolenia lub odwołania szkolenia z uwagi na niezgłoszenie się minimalnej liczby uczestników.