Szanowni Państwo,
zachęceni bardzo pozytywnymi opiniami uczesników 48- godzinnego kursu dla mediatorów mediatorzy – członkowie Stowarzyszenia Mediatorów Cywilnych w porozumieniu z Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej zapraszają wszystkich zainteresowanych na szkolenie:
„Mediacja – uniwersalna metoda rozwiązywania konfliktów. Podstawowy kurs mediatora – 48 godzin”.
Termin rozpoczęcia szkolenia: 06 luty 2016 r.
Szkolenie obejmuje łącznie 48 godzin zajęć, realizowanych podczas sześciu jednodniowych zjazdów. (Terminy zjazdów: 06.02, 27.02, 12.03, 02.04, 09.04, 23.04.2016 rok )
Wprowadzenie do opisu szkolenia w zakresie mediacji
Konflikt jest zjawiskiem towarzyszącym każdemu z nas, w każdej sferze życia – zarówno prywatnej jak i zawodowej. Już w szkole dzieci uczą się tego czym są normy, zasady, dlaczego należy ich przestrzegać i co się dzieje kiedy są łamane. Dzięki temu nabywają nowych doświadczeń przeżywając pierwsze porażki i konflikty.
Konflikt sam w sobie nie musi być czymś złym i destruktywnym, umiejętnie rozwiązany często staje się szansą na rozwój, na wprowadzenie pozytywnych zmian i poprawę relacji w przyszłości. Sprzyja temu poznanie specyfiki konfliktu, jego przyczyn, dynamiki, możliwych sposobów reakcji i rozwiązań a także umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne .
Mediacja jako metoda rozwiązywania konfliktów uczy rozmowy, aktywnego słuchania, szacunku dla innych osób i ich poglądów, stwarza możliwość samodzielnego rozwiązania konfliktu w obecności i przy udziale osoby trzeciej. Mediator ułatwia skłóconym stronom proces osiągania porozumienia, umożliwiając nawiązanie prawidłowej komunikacji, ucząc wyrażania emocji i mówienia o swoich potrzebach, wspierając w procesie szukania rozwiązań.
Narzędzia wykorzystywane przez mediatora są uniwersalne i mają zastosowaniu w rozwiązywaniu konfliktów w szkole, w miejscu pracy, w rodzinie, w sprawach gospodarczych, w życiu sąsiedzkim, w życiu społecznym.
Szkolenie w przedmiocie mediacji dostarcza słuchaczom kompleksowej wiedzy na temat samego konfliktu i metod jego rozwiązywania; nauczy technik komunikacji i negocjacji oraz innych praktycznych umiejętności skutecznej interwencji w konflikt.
Mediacja jako metoda polubownego rozwiązywania sporów z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu, stając się metodą faktycznie stosowaną , wspieraną i zalecaną między innymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Gospodarki, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich.
Cel szkolenia:
– nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności pracy mediatora,
– przygotowanie merytoryczne do pełnienia roli mediatora w sprawach karnych, rodzinnych, sprawach cywilnych, gospodarczych, oraz w konfliktach szkolnych,
– nabycie umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych,
– trening osobisty ułatwiający osiągnięcie samoświadomości i wewnętrznej harmonii pozwalającej na zarządzanie emocjami w konflikcie.
Ukończenie szkolenia w przedmiocie mediacji daje możliwość ubiegania o wpis na listę mediatorów stałych.
Program szkolenia zgodny ze standardami Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości
Moduł: Podstawowe zasady i składniki postępowania mediacyjnego (12 h)
1. Przebieg postępowania mediacyjnego.
2. Zasady mediacji (dobrowolność, bezstronność, neutralność, poufność).
3. Rola mediatora, jej specyfika, prawa i obowiązki mediatora.
4. Zastosowanie mediacji, wskazania i przeciwwskazania.
5 . Zagadnienia etyki zawodowej mediatorów.
5. Standardy prowadzenia mediacji i postępowania mediatora.
Moduł: Psychologiczne mechanizmy powstawania, eskalacji i rozwiązywania konfliktów (12 h)
1. Podstawy wiedzy psychologicznej o mechanizmach powstawania, eskalacji i rozwiązywania konfliktów.
2. Procedury rozwiązywania konfliktów (negocjacje, mediacje, arbitraż, sąd) – podobieństwa i różnice.
3. Elementy teorii negocjacji, podstawowe pojęcia negocjacyjne (kwestie, pozycje, interesy, BATNA).
Moduł. Trening umiejętności praktycznych w zakresie mediacji (12 h )
1. Prowadzenia wstępnych spotkań ze stronami w tym opanowania wypowiedzi otwierających mediację i zawierania kontraktu mediacyjnego.
2. Umiejętność prowadzenia sesji mediacyjnych zgodnie z zasadami i przy wykorzystaniu właściwych technik mediacyjnych.
3. Umiejętności komunikacyjne, w tym w szczególności:
– umiejętności aktywnego słuchania,
– zadawania pytań,
– umiejętność używania neutralnego języka (w mówieniu i pisaniu).
4. Umiejętność dokonania analizy i diagnozy konfliktu objętego mediacją, w tym szczególności:
– umiejętność oceny, czy zastosowanie mediacji jest zasadne w danej sprawie
– umiejętność identyfikacji pozycji i potrzeb stron w konflikcie,
– umiejętność wyodrębnienia pozycji, potrzeb i interesów i przejścia z pozycji do interesów.
5. Umiejętność wspierania stron w pracy nad rozwiązaniami, w tym w szczególności:
– umiejętność wspierania stron w kreatywnym poszukiwaniu opcji,
– umiejętność wspierania stron w identyfikacji zasad i kryteriów podejmowania decyzji.
6. Umiejętność sporządzania porozumienia końcowego.
7. Umiejętność współpracy ze współmediatorem/ką – opanowanie terminologii umożliwiającej współpracę i wymianę doświadczeń z innymi mediatorami.
8. Umiejętność współpracy z innymi specjalistami.
Moduł: Wiedza o prawnych i organizacyjnych aspektach funkcjonowania procedur mediacyjnych (12 h )
1. Podstawy prawne zastosowania procedur mediacyjnych w tym zmiany kodyfikacji.
2. Zagadnienia praktyczne związane z organizacją postępowania mediacyjnego.
3. Zasady współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości.
4. Prowadzenie dokumentacji.
5. Krajowe i międzynarodowe standardy postępowania mediacyjnego.
6. Stosowanie procedur mediacyjnych w Polsce i na świecie – sprawy karne i cywilne (rodzinne i gospodarcze), konflikty sąsiedzkie i w społecznościach lokalnych, spory zbiorowe itp.
Odbiorcy szkolenia
Z uwagi na uniwersalny charakter mediacji, oferta szkolenia adresowana jest do prawników, sędziów, prokuratorów, pracowników służby więziennej, kuratorów sądowych, nauczycieli, pracowników poradni psychologiczno – pedagogicznych, psychologów, pedagogów, pracowników opieki społecznej i tych wszystkich osób, które na co dzień mają do czynienia z konfliktem.
Koszt szkolenia wynosi: 738,00 zł brutto (w tym 23% VAT) od osoby dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej (cena skalkulowana jest dla grupy min.12 osobowej), 1107,00 zł brutto ( w tym VAT 23 %)od pozostałych osób. Cena szkolenia obejmuje uczestnictwo w zajęciach, materiały szkoleniowe.
Uwaga!! Koszty dojazdu, ewentualne koszty noclegu oraz lunch uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy, którzy uczestniczyli w co najmniej 80% zajęć szkoleniowych i pozytywnie zaliczyli test końcowy otrzymają numerowe i ewidencjonowane zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, zawierające informacje o tematyce szkolenia, ilości godzin, organizatorze szkolenia i osobach prowadzących szkolenie.
Miejsce szkolenia
Miejscem zajęć będzie: Centralny Ośrodek Służby Więziennej w Kaliszu, ul. Wrocławska 195-193, sala
w budynku sztabu głównego.
Jak dojechać do COSSW? http://cossw.pl/sub.php?id=29
Warunki uczestnictwa
Warunkiem uczestnictwa jest złożenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego( do pobrania tutaj: formularz zgłoszeniowy) wraz z potwierdzeniem płatności w siedzibie COSSW od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00, lub nadesłanie faxem bądź e-mailem na jeden z niżej podanych adresów:
* COSSW w Kaliszu – fax: (62 ) 766 96 60, e-mail:
* Stowarzyszenie Mediatorów Cywilnych w Wieluniu – fax (43) 843 62 39, e-mai:
Przesłanie formularza zgłoszeniowego jest równoznaczne z potwierdzeniem zapoznania się oraz akceptacją Regulaminu uczestnictwa w szkoleniu „Mediacja – uniwersalna metoda rozwiązywania konfliktów. Podstawowy kurs mediatora – 48 godzin”( do pobrania tutaj:regulamin uczestnictwa w szkoleniu) .
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 31.01.2016 roku.
UWAGA! PIERWSZEŃSTWO W NABORZE NA SZKOLENIE PRZYSŁUGUJE FUNKCJONARIUSZOM ORAZ PRACOWNIKOM SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
O PRZYJĘCIU NA SZKOLENIE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.
Opłatę za szkolenie należy wnieść przelewem na rachunek bankowy, którego numer otrzymają Państawo pocztą e-mail na tydzień przed planowanym, pierwszym zjazdem.
Szkolenie jest zgodne ze standardami Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej (ćwiczenia, gry symulacyjne, analiza przypadków, dyskusje, praca w małych grupach, analiza własnych zachowań, dzielenie się doświadczeniami oraz wykłady).
Wykładowcy: członkowie Stowarzyszenia Mediatorów Cywilnych z/s w Wieluniu:
– Dorota Kamieniecka – notariusz, mediator, wpisana na listę mediatorów w sprawach cywilnych i mediatorów
w sprawach karnych w Sądach Okręgowych w Sieradzu, Kaliszu, Wrocławiu i Opolu; prezes Stowarzyszenia Mediatorów Cywilnych; organizator i prelegent na konferencjach , w tym dla COSSW w Kaliszu. Więcej informacji na stronie www.mediatorzycywilni.pl .
– Joanna Wieremiejewicz- Podkościelna – trener, socjolog,mediator w sprawach karnych, cywilnych, wpisana na listę mediatorów stałych SO w Łodzi w sprawach karnych i w sprawach karnych dla nieletnich; wiceprezes Stowarzyszenia Mediatorów Cywilnych, członkini Krajowego Stowarzyszenia Mediatorów; prelegentka, trener,prowadzi zajęcia dydaktyczne w Społecznej Akademii Nauk w filii w Bełchatowie i Zduńskiej Woli oraz w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Więcej informacji na stronie www.mediatorzycywilni.pl
– Grażyna Górska – prawnik,mediator w sprawach gospodarczych, cywilnych, rodzinnych i sportowych; mediator stały wpisany na listę mediatorów w sprawach cywilnych w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, Opolu, Świdnicy, Sieradzu i Łodzi, mediator przy Dolnośląskiej Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu, członek Zachodniej Izby Gospodarczej we Wrocław; założycielka i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Mediatorów Cywilnych; autorka artykułów o mediacji oraz sprawozdań z konferencji i seminariów poświęconych mediacji i innym alternatywnym metodom rozwiązywania sporów, publikowanych na łamach kwartalnika ADR „Arbitraż i Mediacja”; organizatorka
i panelistka otwartego spotkania dla mieszkańców Oławy pod hasłem: „Od konfliktu do mediacji” zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji; panelistka na spotkaniu zorganizowanym dla mieszkańców Wielunia pod hasłem „Od mediacji do spokojnych Świąt” (panel dotyczący konfliktu i mediacji); podejmująca działania Pro Publico Bono; prowadzi szkolenia dla szkół w Oławie i Wieluniu w zakresie konfliktu, komunikacji i mediacji.
Więcej informacji na stronie: www.mediator-olawa.pl
Bliższe informacje programowe dotyczące szkolenia
oraz działalności Stowarzyszenia Mediatorów Cywilnych można uzyskać w siedzibie Stowarzyszenia:
ul. S. Moniuszki nr 8, 98-300 Wieluń; Tel./Fax 43 843 62 39; Tel. kom. 693830857
pon. – pt. w godz. 10.00-16.00
strona www.mediatorzycywilni.pl adres e-mail: